Informace

Slevy

Prohlédnuté produkty

Denisa Lehocká

SNG011

nové

Prodáno

330 Kč

Add to wishlist

Parametry

Autor Monika Mitášová, Denisa Lehocká, Alexandra Kusá
Nakladatel Slovenská národní galerie
Jazyk slovenština
ISBN: 978-80-8059-166-3
Počet stran 334
Rozměry (š x v) [ mm ] 117 x 210
Rok vydání 2012

Více informací

Inštalácia, ktorú Denisa Lehocká vytvorila pri príležitosti tejto výstavy v SNG je situovaná na jednom poschodí Esterházyho paláca. Samotný projekt je koncipovaný ako väčšina prác autorky – priestorová koláž spojená s prehodnocovaním priestoru / architektúry. Je to komplexná inštalácia vytvorená z autorkiných kresieb, malieb, objektov, ale aj z rysovacích pomôcok, galerijných inštalačných komponentov, vybraných zbierkových predmetov Slovenskej národnej galérie, ako napríklad stôl navrhnutý architektom Dušanom Samuelom Jurkovičom alebo sedadlá od architekta Jaroslava Nemca, ktorý je v spolupráci s architektom Vladimírom Dedečkom autorom interiérov SNG – všetky tieto a ďalšie prvky tvoria jeden celok s nájdenými prírodninami. 
Pre Denisu Lehockú je charakteristická voľná tvorba v priestore, nie je to však parafráza či metafora vzťahov okolitého sveta ani autobiografická spoveď, je to ich vizuálna transformácia. Hoci všetky jej diela majú silný autobiografický základ, smerujú k obecnejšej výpovedi.
Koncepciu katalógu, tak ako i hlavný umelecko-historický text pripravili kurátorky výstavy, no okrem nich sa na jeho príprave podieľalo viacero autoriek a autorov. Katalóg obsahuje úvodný text kontextualizujúci Lehockej dielo v súvislostiach medzinárodného kontextu, ktorý napísala Ruth Noack, popredná teoretička umenia, spolukurátorka výstavy Documenta 12 v Kasseli. Zásadnú časť fotodokumentácie diel Denisy Lehockej pripravil český fotograf Jiří Thýn (finalista Ceny J. Chalupeckého 2011). Grafickú koncepciu navrhol Ján Šicko. Samostatným príspevkom je graf interpretujúci dialóg kurátoriek a autorky od českého matematika a kognitívneho vedca Ivana M. Havla, bývalého riaditeľa Centra pro teoretická studia v Prahe.

Recenze

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Můžete být první...

Napsat recenzi

Denisa Lehocká

Denisa Lehocká

Napsat recenzi