Automat na výstavu. Československý pavilon na EXPO 67 v Montrealu

NameModelStockPrice
Automat na výstavu. Československý pavilon na EXPO 67 v MontrealuAVU052
380 Kč
ISBNAuthorTranslatorPublisherLanguagePagesYear of publication
9788087395318Terezie Nekvindová, Daniela Kramerová Galerie výtvarného umění v Chebu
CZ2982017
WidthHeightWeight
17,00 cm25,00 cm 0,95 kg

První monografie pavilonu ČSSR na Expo 67 vychází k příležitosti stejnojmenné výstavy v Chebu. Martin Bernátek, Vladimíra Büngerová, Daniela Kramerová, Henrieta Moravčíková, Terezie Nekvindová, Martin Strakoš a Marta Sylvestrová se v ní zaměřili na kritické zhodnocení československé účasti z hlediska problematiky výstavnictví, architektury, audiovizuálních exponátů nebo otázky česko-slovenských vztahů.

Světová výstava v Montrealu v roce 1967 byla druhou z trojice poválečných prezentací Československa na světových výstavách a navázala na iniciační moment Expo 58 v Bruselu. Expo 67, specifickým formátem mezi uměním, architekturou a uměleckým řemeslem, předznamenává dnešní podobu výstavního provozu svou internacionalizací, spektakularitou, masovostí a silným ukotvením v politickém, ekonomickém a společenském pozadí.

Název Automat na výstavu evokuje výraznou atrakci československého pavilonu - interaktivní biograf Kinoautomat, i dobovou víru v automatizaci jako symbol moderního světa. Především ale slouží jako metafora pro situaci, v níž naše montrealská účast vznikala. Expo 67 se ve své době stalo v Československu jakýmsi měřítkem pro kvalitní provedení výstavnických expozic, bylo však i známkou rutinérského přístupu vedoucího k rozmělnění.

Načítám data