Robert V. Novák: Album

NázevČísloSkladCena
Robert V. Novák: AlbumRONV8
285 Kč
ISBNAutorPřekladatelNakladatelJazykStránekRok vydání
Robert V. NovákMichael and Žofie Fitzgerald Robert V. Novák
Czech + English 1202015
ŠířkaVýškaVáha
22,00 cm28,50 cm 0,70 kg

Robert V. Novák se věnuje především grafickému designu, od počátku osmdesátých let také fotografuje. Jeho fotografie se ve výstavních síních neobjevují příliš často, i když jsou pro něj důležitým prostředkem záznamů situací, postřehů, nápadů, pocitů – nahrazují tak někdy i literární formu sdělení. Kniha je katalogem výstavy ALBVM, která probíhá od 9.3 do 1.5. 2016 v Domě umění města Brna.

Robert V. Novák se věnuje především grafickému designu, od počátku osmdesátých let také fotografuje. Jeho fotografie se ve výstavních síních neobjevují příliš často, i když jsou pro něj důležitým prostředkem záznamů situací, postřehů, nápadů, pocitů – nahrazují tak někdy i literární formu sdělení. K dosavadním významným počinům v oblasti fotografie patřila výstava a kniha Memento mori (společný projekt s Ivanem Pinkavou a Václavem Jiráskem v polovině devadesátých let), i výstava v Ateliéru Josefa Sudka v Praze (2012), s níž současná výstava volně souvisí, má však více významových i vizuálních poloh.

Pro výstavu ALBVM v Galerii Jaroslava Krále vybral Robert V. Novák fotografie z několika tematických celků, jejichž návaznost je jen okrajová, někdy se významově volně překrývají – jsou si blízké způsobem fotografického vidění a vnímáním reálných situací i jevů, blížících se fikci. Soubor tedy nemá charakter retrospektivního pohledu na autorovu dosavadní fotografickou tvorbu, při volbě námětových skupin byl podstatný vnitřní pocit jejich sounáležitosti. Autor nazval jednotlivé soubory Musaion (sbírky), Krajina, Z dějin umění a Fragmenty detektivního příběhu. Některé z nich doplňují autorské knihy, vážící se k danému tématu – Darksome, obsahující fotografie z Fragmentů detektivního příběhu a tzv. Špinavá kniha – černá, související se souborem Musaion. Členění do tematických skupin Robert V. Novák komentuje: "…Mám rád, když mohu sám na výstavách rozkrývat způsoby uvažování autorů, nejen pohledem na jejich jednotlivá díla, ale i na celky z děl sestavené. Především mne vzrušují impulsy, které se mohou zdát marginální a zdánlivě zanedbatelné, ale které ve mně vyvolávají pocit, že jsem nahlédl do nějakého skrytého kouta, kde nacházím ještě něco navíc…"

Načítám data