Václav Jirásek: Industria

NázevČísloSkladCena
Václav Jirásek: IndustriaKANT0701
850 Kč
800 Kč
ISBNAutorPřekladatelNakladatelJazykStránekRok vydání
80-86970-09-4Petr NedomaMartin Tharp Kant
Czech + English 1522006
ŠířkaVýškaVáha
24,00 cm30,00 cm 1,40 kg

Soubor velkoformátových barevných fotografií Václava Jiránka. Publikace vyšla u příležitosti výstavy v Galerii Rudolfinum v Praze.

Václav Jirásek (narozen 1965 v Karviné) patří ke střední generaci výtvarných umělců, kteří si zvolili jako médium své práce fotografii. Pro Galerii Rudolfinum a na její podnět vytváří nyní speciální projekt, jenž bude představen veřejnosti od února do dubna 2006 a jehož jediným tématem jsou „umírající“ továrny. Ve velkém souboru přibližně sedmdesáti až osmdesáti barevných velkoformátových fotografií se pokouší zdokumentovat interiéry zanikajících továren, prostory převážně metalurgických provozů v celé jejich monumentalitě, rozkladu, zmaru a současné opuštěnosti (např. ČKD Blansko, Třinecké železárny, Poldi Kladno a další).

Autor se dotýká velice závažného tématu zániku „katedrál práce“, symbolů pokroku od první poloviny 19. století, jež posléze v ideologii a propagandě předchozího režimu hrály velice význačnou, nikoliv však jednoznačnou roli. Na procesu jejich současné proměny lze poměrně zřetelně demonstrovat mimo jiné hloubku změn, jež nastaly po roce 1989. V opuštěných prostorách továrních hal zůstávají dodnes stopy jak po devastující výrobní činnosti, tak i prvky potřeby alespoň nějakým způsobem toto život téměř ohrožující prostředí nějakým způsobem zlidštit. Václav Jirásek se pokouší podtrhnout monumentalitu industriálních prostorů, jež jsou odrazem schopností člověka dotýkat se mezí lidských dimensí a zároveň se nevyhýbá zachycení i negativních stránek tohoto procesu.

Načítám data