Roger Hiorns

NameModelStockPrice
Roger HiornsRUD0193
445 Kč
ISBNAuthorTranslatorPublisherLanguagePagesYear of publication
JJ Charlesworth Verlag für moderne Kunst
English1272015
WidthHeightWeight
20,00 cm28,00 cm 0,50 kg

Katalog výstavy umělce Rogera Hiornse konané v roce 2015 v Galerii Rudolfinum v Praze a v CentrePasquArt ve švýcarském Bielu obsahuje reprodukce děl, prokládané krátkými texty v angličtině včetně rozhovoru s umělcem.

Roger Hiorns (1975 v Birminghamu) patří k výrazným představitelům mladé generace mezinárodní umělecké scény. V roce 2009 byl nominován na Turner Prize za silně emocionální instalaci Seizure (Obsazení). Stěny londýnského bytu nechal pokrýt krystaly modré skalice a vysloužil si tím označení „alchymista“.

Těžištěm jeho aktuální pražské výstavy jsou nejen sochařské instalace kombinující průmyslové objekty s elementem ohně a pózováním nahých mladíků, ale kupříkladu i na prach rozdrcený vojenský letecký motor nebo kostelní oltář. Nová instalace Beings (Bytosti), sestává z přibližně dvou set mutantů – objektů z plastových součástek starých automobilů, levitujících ve skupinách a zlověstně chrlících pěnu.

Hiorns stále pracuje s emocemi návštěvníka, ideologická složka jeho prací, mapující odvrácené stránky pokroku a sebestřednosti západní civilizace, však postupně nabývá na důležitosti. Výklad jeho děl je silně ambivalentní a do popředí se dostává tematizace propasti mezi tím, co vidíme na povrchu, a co se o původu nebo pozadí vystavených děl dozvíme. Hiorns se z alchymisty stává enfant terrible zpohodlnělé společnosti. Jeho díla můžeme stejně tak odmítnout, protože jsou nám „nepohodlná“, jako milovat kvůli jejich touze po pravdě.

Načítám data