Šimon Brejcha: Sběrač a Drtič

NameModelStockPrice
Šimon Brejcha: Sběrač a DrtičZZ0011
1 250 Kč
ISBNAuthorTranslatorPublisherLanguagePagesYear of publication
Šimon BrejchaTereza Frantová Nadační fond CE
Czech + English 2322016
WidthHeightWeight
29,00 cm32,30 cm 2,40 kg

Reprezentativní, obrazově velmi obsáhlá monografie významného současného českého grafika Šimona Brejchy. Texty několika autorů jsou věnovány rozboru a komentářům jeho díla. Nechybí ani curriculum vitae a rozhovor.

Šimon Brejcha (*1963) patří k nejuznávanějším českým grafikům současnosti. Brejchův projev vychází ze zkoumání jevů trojrozměrné skutečnosti a jejich následného otisku jako „přízračné“ dvourozměrné přítomnosti na papíře. V tomto „stínu bytí“ nachází příběhy a významy života. Brejchův přístup se vyznačuje nevyčerpatelným zaujetím kaleidoskopickými podobami přírody a lidské civilizace. Jedná se o zaujetí, které je až dětské ve své čirosti a intenzitě. Autor se zaměřuje na drobné a všední věci, jakými jsou například mravenci, luční kobylky, stonožky, šnečí ulity a svlečené hadí kůže. Ty pak používá jako reliéfní tvary a vzorce, aby vytvářel abstrahované grafiky, symbolicky reflektující struktury a energie existence. Šimon Brejcha, přiznaný „sběrač a drtič“ organických vzorků a anorganických předmětů, nastavuje pomyslnou lupu světu kolem sebe a s jemnou ironií a neokázalým citem znázorňuje procesy tvoření a zanikání, které spolu určují lidstvo, přírodu i vesmír.

U příležitosti výstavy Šimona Brejchy v rámci programu Přesahy grafiky vyjde autorova reprezentativní monografie, kterou připravuje Galerie Cermak Eisenkraft.

Načítám data