Slavné brněnské vily

NameModelStockPrice
Slavné brněnské vilyFOIB0052
449 Kč
ISBNAuthorTranslatorPublisherLanguagePagesYear of publication
9788087073629Jan Sedlák (ed.) Foibos
Czech2932013
WidthHeightWeight
17,50 cm23,50 cm 1,10 kg

Publikace Slavné brněnské vily vyšla poprvé v roce 2006 a představila 50 významných vilových realizací na území Brna. Po pěti letech vychází nové rozšířené a přepracované vydání knihy s podtitulem 77 domů s příběhem.

Brněnské vily prožívají po letech stagnace za minulého režimu renesanci. Významné vily vznikaly v Brně nejprve jako letohrádky, později trvale obývané rodinné vily jednak v sousedství městského centra, jednak za Lužánkami v Černých Polích i ve vzdálenějších Pisárkách. Letohrádek Mitrovských ve Veletržní ulici byl dokončen roku 1794. V rozsáhlé zahradě kolem letohrádku byla rovněž oranžerie a skleník pro pěstování ananasů. Dalším letohrádkem postaveným téměř o sto let později byl nejromantičtější a dominantní objekt vilového letoviska Herminy Ripkové v Pisárkách. Z forem řecké a římské antické architektury vychází tzv. Chleboradova vila va Veveří. Nejslavnější éra brněnských vil přišla v meziválečném období, kdy vznikla známá funkcionalistická osada . Stavělo se dále v Masarykově čvrti, avšak vilové soubory vznikaly i na dalších místech - zejména v Černých Polích a Žabovřeskách. Zvýšená pozornost novým architektonickým počinům v brněnské vilové architektuře je novým přínosem rozšířeného vydání. Spolu s tím je nutně rozšířen pohled na vilové realizace minulých období a zaznamenány změny v péči o tyto památky (Jurkovičova vila, Tugendhat, vila Stiassny apod.).

Závěrečná kapitola je opět jakýmsi miniprůvodcem. Znamená to mapy s vyznačením domů a dále seznam těchto vil, seřazených podle brněnských čtvrtí, v nichž se nacházejí. Je to služba čtenářům publikace při procházkách a projížďkách městem Brnem, která se v minulém období až překvapivě úspěšně osvědčila.

Načítám data